Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Så vill boende i Kimstad bli tryggare

Sänkt hastighet för bilister, mer belysning kring skolor – och ett skyddande staket vid riksvägen.Det är några av förslagen från invånarna i Kimstad för att orten ska bli tryggare.

Samtalar. Curt Andersson i Kimstads byalag fick en pratstund med socialnämndens ordförande Roger Källs (S).

Samtalar. Curt Andersson i Kimstads byalag fick en pratstund med socialnämndens ordförande Roger Källs (S).

Foto:

kimstad2015-12-12 13:00

I slutet av oktober skrevs ett samarbetsavtal mellan Norrköpings kommun och polisen för att göra det brottförebyggande och trygghetsskapande arbetet mer effektivt.

Kimstadborna var mest på hugget – och i veckan fick de komma till tals.

Under eftermiddagen fanns representanter från kommunen – bland annat socialnämndens ordförande Roger Källs (S) och polisen – på plats vid pendeltågsstationen för att ta emot medborgarförslag och prata med nyfikna och intresserade människor.

– En hel del ungdomar hade synpunkter på vad som kan göras. Mycket handlar om att det är mörkt och att det känns obehagligt att gå på vissa ställen, säger Nicklas Pettersson, en av de områdespoliser som stod till förfogande för allmänheten.

Senare på kvällen genomfördes en trygghetsvandring i samhället.

Då fanns också nyckelpersoner med från bland annat lokalförsörjningen, tekniska kontoret, säkerhetssamordnare – och så de som brinner för orten. Ett 20-tal, inklusive Folkbladet, gick med i den råa decemberkvällen.

Det blev en intressant promenad – med barnperspektivet i fokus.

Mest diskuterades åtgärder vid de båda skolorna, Kimstadskolan (årskurs 4-6) och Grebyskolan (F-3).

Flera skakade på huvudet när de försökte förstå hur ansvariga tänkt vid Kimstadskolans fotbollsplan och grönområde där smala Enhultsvägen ringlar förbi och där det är tillåtet att köra i 50 km/h.

– Det finns ingen annan skola i kommunen där man får köra 50, poängterar Curt Andersson i byalagets styrelse och en av de som engagerat sig hårdast för Kimstad under många år.

– Barnen springer ut på vägen utan att blinka när en fotboll försvinner över staketet så det känns väldigt otäckt för dem på den sträckan, säger Thomas Ardell, lärare på Kimstadskolan.

En annan het fråga för de boende är genomfartsvägen, riksväg 215. Där höjde Trafikverket för bara ett par veckor sedan maxhastigheten till 60 kilometer i timmen på en sträcka i närheten av Grebyskolan inne i tätorten.

– Helt plötsligt satt nya skyltar uppe. Tydligen hade en skrivelse skickats ut under sommaren, men varken vi i byalaget eller vägföreningen har sett den. Vi vill behålla den 50-gräns som var tidigare, men blev överkörda. Vi har protesterat utan framgång, säger Curt Andersson.

– Tunga lastbilar ”laddar” allt vad de har för att komma över krönet på väg mot centrum. Fartkameror, precis som på Skärblackavägen, skulle uppskattas, säger Patrick Lind som är ledamot i vägföreningen.

Att det saknas räcke mellan riksvägen och de oskyddade trafikanterna på cykel- och gångbanan är ett annat problem. Inte heller finns något strategiskt placerat övergångsställe vid Grebyskolan.

– Titta här. Barnen springer över där det passar och jag är orolig att det ska behöva hända en allvarlig olycka innan det blir verklighet, säger Curt Andersson och visar upp ett foto han just tagit.

De flesta verkar ändå överens om att Kimstad, med 700 hushåll och cirka 1500 invånare, inte har några riktigt akuta problem med kriminalitet och droger.

– Klotter, trimmade och högljudda moppar och smällare på kvällstid är ju rätt vanligt. Men jag vet å andra sidan inte hur det är i stadsdelarna inne i Norrköping, säger Thomas Ardell.

– Man vill inte ta bort glädjen för ungdomarna totalt, minns själv hur det var när man körde moppe. Jag skulle gärna se att det fanns en plats någonstans där unga kunde busköra lite under kontrollerade former, säger Patrick Lind.

– För att bli av med klottrandet kunde det vara bra med en vägg för graffiti, menar Malin Hallberg, kassör i vägföreningen.

Senast en trygghetsvandring arrangerades var i september 2011, alltså för fyra år sedan.

– Då skrev vi ned ett antal förslag som skulle förbättra tryggheten här ute. Tyvärr har ingenting hänt och vi har inte ens fått någon återkoppling, säger Curt Andersson.

Han hoppas att det ska bli verklighet av förslagen nu istället.

– Alla synpunkter är bra och jag skulle förstås vilja åtgärda allting på en gång. Men tyvärr är det inte så enkelt, kvarnarna måste mala först. Jag tycker ändå att det finns goda förhoppningar om att en del ska lösas nu. Det här är en seriös satsning, försäkrar Petra Isaksson, preventionssamordnare och en av kommunens representanter på plats vid vandringen.

Den stora anledningen till att Kimstads invånare vill ha förändringar är för att orten ska förbli levande, attraktiv – och kunna växa. Planer på ett 40-tal villor har redan presenterats.

– Vi vill se ett helhetsgrepp kring de här frågorna från kommunens sida, säger Curt Andersson.

Visste du det här om Kimstad?

Kimstads kyrka betraktas som en av landets mest ståtliga barockkyrkor och uppfördes under 1100-talet. Den byggdes om och fick sitt nuvarande utseende under 1730-talet.

Kimstad har en lokal pizzeria nära pendeltågsstationen men har inte haft någon egen matvarubutik sedan Kimstadhallen slog igen våren 2002.

Kimstad GoIF är idrottsföreningen på orten, en högst levande klubb med 500 medlemmar och där fotboll (både herrar, damer, pojk- och flicklag), skidor, skidskytte och gymnastik ryms inom verksamheten. Hemmaarenan är Krokhagens IP.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om