Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Twittertroll ska stoppas med ny funktion

Twitter lanserar från och med i dag en ny funktion som reglerar vem som kan svara på inlägg.

En ny funktion ska skydda twitteranvändare från hat och spam. Arkivbild.

En ny funktion ska skydda twitteranvändare från hat och spam. Arkivbild.

Foto: Vilhelm Stokstad/TT

Vetenskap & teknologi2020-08-12 10:45

Det skriver Suzanne Xie, produktansvarig på Twitter, i ett blogginlägg.

Standardinställningen är att vem som helst kan svara på en tweet. Men framöver ska man som användare även få valmöjligheten att antingen endast personer man följer kan svara, eller att endast personer som nämns i inlägget kan svara. Vem som helst kan fortfarande läsa, dela och gilla inläggen.

Enligt Xie kände sig användarna som fått testa funktionen mer trygga, och var mer skyddade mot hat och spam. Hon skriver att hon hoppas att det ska leda till fler meningsfulla konversationer på plattformen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!