Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

SMHI: Svårbedömt väder på midsommar

Efter en lång period med varmt och torrt väder i Sverige är ett omslag på gång och regn och skurar drar in söderifrån.

Vädersituationen inför midsommarafton på fredag är enligt SMHI "svårbedömd". Arkivbild.

Vädersituationen inför midsommarafton på fredag är enligt SMHI "svårbedömd". Arkivbild.

Foto: Maja Suslin / TT

Väder2023-06-18 04:45

Men värmen kommer tillbaka och enligt SMHI blir det över 25 grader i hela landet på tisdagen.

På onsdagen och torsdagen drar regn in över landet söderifrån men om det dröjer sig kvar på midsommarafton på fredagen är ännu osäkert.

SMHI skriver på sin hemsida att väderutvecklingen är svårbedömd. "Men det mesta tyder på att Götaland och södra Svealand får uppehållsväder och relativt varmt medan sannolikhet för regn och svalare väder ökar ju längre norrut i landet man kommer."

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!