Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hantverkare nära att bli skjuten av polis

En hantverkare var nära att träffas när ett vådaskott av misstag avlossades inne i polisens vapenrum.

Vådaskottet gick av när vapen skulle tömmas på skott inne i polisens vapenrum. Arkivbild.

Vådaskottet gick av när vapen skulle tömmas på skott inne i polisens vapenrum. Arkivbild.

Foto: Bertil Ericson/TT

Olyckor2021-09-28 12:49

Skottet gick igenom väggen i samband med att vapen skulle tömmas – nu anmäler polismyndigheten händelsen i Blekinge till Arbetsmiljöverket, rapporterar SVT Nyheter Blekinge.

De andra två personerna som förutom polisen befann sig inne i vapenrummet saknade hörselskydd och var tvungna att kontakta sjukvård på grund av att de fick ont i öronen efter händelsen som inträffade förra veckan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!