Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Jakt på älg även på helg

Nu lättas reglerna upp inför säsongens älgjakt som inleds på fredag.

Under årets jaktsäsong tillåts även älgjakt på helgerna i Stockholms län. Arkivbild.

Under årets jaktsäsong tillåts även älgjakt på helgerna i Stockholms län. Arkivbild.

Foto: Fredrik Sandberg / TT

Jakt2021-10-07 07:53

I Stockholm slopar nu länsstyrelsen det så kallade helgförbudet, vilket innebär att jakt tillåts alla dagar i veckan.

Under jaktperioden, som varar till och med den sista januari 2022, får 888 älgar fällas inom Stockholms län.

Anledningen till att jakten begränsats i Stockholm är för att skydda de som rör sig ute i skog och mark från att komma i kontakt med älgjägare.

"Den som vill nyttja helgerna, eller andra dagar i veckan, till att vara ute i skog och mark för att plocka svamp eller bara promenera ska självklart göra det. Men några tips är att klä dig färgglatt för att vara extra synlig och ser du ett jaktlag så kan du berätta att du är där så att de vet om dig", säger Tobias Hjortstråle, vilthandläggare på Länsstyrelsen Stockholm, i ett pressmeddelande.

Älgjakten har traditionellt inletts den andra måndagen i oktober, men efter att regeringen tidigare i år beslutade om en förändring i jaktförordningen är datumet för jaktstart nu satt till den 8 oktober.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!