Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

WHO: "Vi kan ändra pandemins kurs"

WHO-chefen Tedros Adhanom Ghebreyesus konstaterar att coronapandemin fortsätter att accelerera och att fler än 300 000 fall av smitta från nästan alla länder i världen har rapporterats in.

WHO-chefen Tedros Adhanom Ghebreyesus. Arkivbild.

WHO-chefen Tedros Adhanom Ghebreyesus. Arkivbild.

Foto: Salvatore Di Nolfi/AP/TT

Hälsa och sjukvård2020-03-23 18:45

– Det tog 67 dagar från det första rapporterade fallet till att nå 100 000 fall, elva dagar att nå ytterligare 100 000 fall och bara fyra dagar till att nå siffran 300 000, säger han på världshälsoorganisationens presskonferens på måndagen.

Men Tedros Adhanom Ghebreyesus poängterar samtidigt att det fortfarande finns möjligheter att vända utvecklingen.

– Vi är inte hjälplösa åskådare. Vi kan ändra pandemins kurs.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!