Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stort informationssug under pandemin

Coronaviruset har väckt svenskarnas informationshunger.

Via sajten krisinformation.se kan bland annat få SOS-alarms VMA (Viktigt meddelande till allmänheten) via sms till mobilen. Arkivbild.

Via sajten krisinformation.se kan bland annat få SOS-alarms VMA (Viktigt meddelande till allmänheten) via sms till mobilen. Arkivbild.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Hälsa och sjukvård2021-02-05 10:05

Sajten krisinformation hade under det gångna året 16 miljoner besök, vilket kan jämföras med 700 000 året före.

Sajten drivs av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap och ger en samlad bild av bekräftad information från myndigheterna i samband med kriser eller allvarliga händelser. Även i sociala medier har krisinformation.se fått fler följare. På Facebook har antalet följare exempelvis ökat från 78 000 till 158 000 mellan 2019 och 2020.

"Målet för krisinformation.se är att så många som möjligt nås av myndigheternas information och därmed får hjälp att ta rätt beslut, till exempel att följa de råd och rekommendationer som finns", säger tillförordnad enhetschef Camilla Hedqvist i ett pressmeddelande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!