Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skydd på instrument stoppar smitta

Musiker världen över kan andas ut – bokstavligen.

Shelly Miller (vänster) och Tehya Stockman vid Univeristy of Colorado i Boulder gör ett skytt till en klarinett med hjälp av material som används i munskydd.

Shelly Miller (vänster) och Tehya Stockman vid Univeristy of Colorado i Boulder gör ett skytt till en klarinett med hjälp av material som används i munskydd.

Foto: Glenn Asakawa/CU Boulder

Forskning2021-08-30 03:31

Det går nämligen att fortsätta att spela instrument på ett covidsäkert sätt, enligt forskare från University of Colorado i Boulder.

"Vi har upptäckt att det finns sätt att minska de här aerosolerna i luften och sätt att minska risken", säger Tehya Stockman, huvudförfattare till den färska studien, i ett pressmeddelande.

Så kallade klockskydd med rätt filter placerade över änden på blåsinstrument minskar antalet partiklar i luften betydligt. Däremot är det få partiklar som läcker genom de mindre hålen, så exempelvis klarinett- och flöjtspelare behöver inte täcka hela sina instrument.

Att hålla avstånd har också betydelse, och hålls musiksessionen till under en halvtimme inomhus, eller en timme utomhus, hålls risken under tio procent att smittas, enligt forskarna.

Studien har presenterats i tidskriften ACS Enviromental.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!