Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fler än hälften av årets renkalvar har dött

På grund av den sena våren har fler än hälften av årets renkalvar dött, rapporterar NSD.

Den sena våren har varit förödande för renstammen. Arkivbild.

Den sena våren har varit förödande för renstammen. Arkivbild.

Foto: Malin Moberg/AP/TT

Djur2020-07-18 17:20

På grund av den sena våren har fler än hälften av årets renkalvar dött, rapporterar NSD. Endast 30–40 procent av vajorna – honorna – har sina kalvar kvar, uppger Anders Erling Fjellås, ordförande i Semisjaur-Njarg sameby, för tidningen.

– Normalt brukar det vara kanske 90 procent. Sedan tar ju rovdjuren ner antalet allt eftersom men ett så här stort uttag så tidigt på året har vi inte haft på många år, säger han.

Vintervädret under vandringen till kalvningsområdena i april-maj, med kyla och brist på föda, blev förödande. Erling Fjellås kallar det för det värsta året någonsin. Det innebär inte bara en kraftigt minskad avelsbas, utan också en stor ekonomisk smäll för samebyarna.

– Det var väntat, vi såg ju hur det såg ut där uppe vid vårflytten, så man har ju hunnit förbereda sig en del och bland annat skjutit planerade investeringar på framtiden, men det påverkar ju balansräkningen, säger han till NSD.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!