Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Man begärs häktad för mord på kvinna i Örebro

En man i 20-årsåldern har begärts häktad misstänkt för mord på en kvinna i Örebro, rapporterar lokala medier.

Häktningsförhandlingen mot den mordmisstänkte mannen hålls i Örebro tingsrätt på lördag. Arkivbild.

Häktningsförhandlingen mot den mordmisstänkte mannen hålls i Örebro tingsrätt på lördag. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2023-01-13 20:06

Dådet ägde rum i en bostad strax innan nyår, den 29-30 december. Den misstänkte mannen hade ett förhållande med kvinnan, rapporterar P4 Örebro.

Mannen var anhållen i sin frånvaro när han greps i onsdags, skriver Nerikes Allehanda. Häktningsförhandlingen är planerad att hållas i Örebro tingsrätt på lördag klockan 13.

– Han nekar till brott. Jag vill inte säga mer innan häktningsförhandlingarna, säger åklagaren Helena Bergfors till tidningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!