Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Man allvarligt skadad efter knivattack

En man i 40-årsåldern har skadats allvarligt i samband med ett misstänkt knivöverfall i stadsdelen Kortedala i Göteborg.

En man har förts till sjukhus med allvarliga skador. Arkivbild.

En man har förts till sjukhus med allvarliga skador. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2023-09-17 14:10

– Målsäganden var allvarligt skadad, men talför. Han har förts till sjukhus, säger Hans-Jörgen Ostler, presstalesperson vid polisen.

Polisen rubricerar ärendet som misstänkt mordförsök. Vid 14-tiden hade ingen person gripits för händelsen.

– Just nu arbetar vi med att säkra platsen och samla in teknisk bevisning, säger Hans-Jörgen Ostler.

– Jag kan inte göra några större uttalanden om vad som hänt innan vi är säkra på vad vi har framför oss.

Larmet kom in till polisen strax efter klockan 13 på söndagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!