Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Doftsprej bakom explosion – kvinna åtalas

En kvinna i 45-årsåldern åtalas för att ha orsakat den kraftiga explosionen i en lägenhet i Luleå förra året.

En kvinna åtalas för att ha orsakat en explosion i en lägenhet i Luleå förra året. Arkivbild.

En kvinna åtalas för att ha orsakat en explosion i en lägenhet i Luleå förra året. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2022-01-19 14:49

Explosionen, som inträffade i början av oktober, var så kraftig att husfasaden trycktes ut. Fyra personer som befann sig i bostaden greps först, men försattes senare på fri fot.

Det var en flaska med doftsprej som lämnats på en spis som orsakade explosionen, visade den den tekniska undersökningen.

Nu åtalas en kvinna boende i lägenheten för allmänfarlig vårdslöshet, rapporterar SVT Nyheter Norrbotten. Hon förnekar brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!