Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Man knivskars i centrala Uppsala

En man fick föras till sjukhus med ambulans efter att ha blivit knivskuren i Uppsala på onsdagskvällen.

En man knivskars i centrala Uppsala på onsdagskvällen – polisen misstänker mordförsök. Arkivbild.

En man knivskars i centrala Uppsala på onsdagskvällen – polisen misstänker mordförsök. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott & Straff2021-03-11 06:21

Polisen larmades till en adress i centrala staden vid 18.20. Mannen ska då enligt polisens hemsida ha varit vaken och kunna pratat, även om skadeläget sades vara oklart.

Händelsen utreds som mordförsök, men polisen uppgav på kvällen att det inte fanns någon misstänkt. Samtidigt gjordes bedömningen att det inte fanns någon fara för allmänheten, att ärendet handlar om en så kallad isolerad händelse. Brottsplatsen spärrades av för teknisk undersökning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!