Myntet läggs synligt på trappen. Om ägaren till huset är hemma tas myntet bort och tjuvarna vet att det inte är någon idé att slå till. Men om myntet ligger kvar kan det hända att tjuven drar slutsatsen att ingen är hemma. Det här fenomenet har bland annat lett till varningar från polisen i Skåne och Jönköping förr om åren.
Polisen i Norrköping har under tisdagen inte kunnat nås för en intervju kring mynten och anmälningarna. Via presstjänsten hänvisar man dock till att det kan vara någon som tappat mynten och att det inte finns någon anledning till oro kring en inbrottsvåg i Norrköping.
Trots det uppger ett antal villaägare – oberoende av varandra – att man hittat mystiska mynt vid entréerna. På en av de utpekade gatorna har också ett fullbordat inbrott skett under den senaste veckan.
– De tog sig in via en byggställning, bröt sig in genom fönstret och tog alla verktyg, en byggdammsugare och sågar på stativ. Sen gick de vidare och tog smycken och andra privata saker, säger den drabbade villaägaren.
– De tog allt som var av värde.
De fräcka klättertjuvarna tog sig sedan ut via huvudentrén med stöldgodset.
– Det var nog svårt att ta sig ut från byggnadsställningen. Det är tråkigt att ingen sett något, säger hon.
En större ombyggnation gör att det varit mycket folk i omlopp kring villan. Ägaren vill nu varna andra för rekningar i samband med ombyggnationer.
– Det har varit en del som ställt mycket frågor om huset. De har velat fota det och frågat om vi är hemma under ombyggnationen. Det här tänkte man ju inte på förrän efteråt men det kan ha varit ett sätt att kolla oss. Då kändes det ju som trevligt kallprat, säger hon.
Ingen har kunnat gripas för inbrottet – som skedde för några dagar sen – men polisen har försökt säkra såväl fotavtryck som fingeravtryck från villan.
Den drabbade familjen känner sig oroliga för att det ska hända igen.
– Man känner sig mer utsatt. Det känns obehagligt att det skett så kallt, säger villaägaren.
De ser också en koppling till de omdiskuterade mynten på trapporna.
– Vi har inte själv haft mynt vid entrén men jag vet andra som haft det. Det är många som säger det. Det märks att det händer mycket runt om i området, även om vi tror att vårt inbrott är kopplat till att vi gör en stor ombyggnation.
Villaägaren vill nu varna andra att vara extra uppmärksam på främlingar kring husen.
– Det är mycket folk i omlopp och det är viktigt att hålla koll. Om någon börjar ställa frågor kan det vara för att undersöka, det är bra att ha det i åtanke.