Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Vi kommer tappa produktion"

Ombyggnaden och saneringen av kommunhuset ställer till problem
De kommunanställda kommer att arbeta på många olika platser på orten.
- Vi kommer tappa en del arbetsproduktion, säger kommundirektören Sven-Inge Arnell.

FINSPÅNG2007-03-23 06:00
Kommunhusets ombyggnad tvingar förvaltningshusets drygt 150 anställda att hitta nya arbetsplatser.
Under ett och ett halvt år, fram till 2008, när det "nya" huset ska vara färdigt, blir de kommunanställda utspridda på flera platser på orten.

Hårstorpsskolan
I slutet av maj flyttar humanistiska nämnden till Hårstorpsskolan. Efter midsommar flyttar övriga förvaltningar till Metallen.
- Stig Andersson och näringslivskontoret hamnar troligtvis i landstingets lokal mittemot lasarettets huvudentré. Där ska jag också sitta, men även i Metallen, säger Sven-Inge Arnell.

Blir placerad
Sysselsättningsenheten blir förmodligen placerad i en lokal på Skäggebyvägen medan beställarförbundet hamnar i en central fastighet.
- Visst kommer det försvåra vår arbetssituation när vi sitter så utspritt. Men vi ansåg att det var nödvändigt att förbättra arbetsmiljön med tanke på asbesten och den dåliga ventilationen.
Han medger att fördelen med att ha all personal och allt administrativt i samma byggnad försvinner under denna period.

Ett bidrag
Sven-Inge Arnell vill inte gå in på några siffror vad ombyggnaden kommer att kosta.
- Vi får se vad vi får för anbud i maj. Men bara att åtgärda asbesten och ventilationen kostar någonstans mellan 50 och 60 miljoner kronor, säger han.
Ett bidrag på tio miljoner kronor från länsstyrelsen som handlar om energieffektivisering påverkade att ombyggnadsarbetet genomförs under de närmaste åren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om