Vid senaste mötet hos PRO Finspång, dök Jesper Forsberg, ordförande i Faik Bandy, upp med en värvarhåv:
– Jag har funderat på det här med resurser i samhället och här ser jag pensionärer som en stor resurs, som jag gärna skulle vilja få hjälp av i Faik-bandyn, sa Jesper Forsberg.
– Och då menar jag förstås inte som bandyspelare och inte tränare, utan som funktionärer vid vissa tillfällen.
Vilka tillfällen?
– Det är så att vid ett antal tillfällen i vinter, kommer vi att med buss hämta ett antal barn i åldern 6-12 år, till Grosvad för att de ska få spela bandy.
– I fjol anordnade vi 11 sådana tillfällen och som mest kom det cirka 300 barn till en sådan träff och då behövs det många ledare och funktionärer. Det är här jag hoppas att få hjälp av ett antal pensionärer i vinter.
Vad är det man ska göra då?
– Det handlar om allt från att hjälpa barnen med att knyta deras skridskor och låna ut skridskor till de som inte har några, till att trösta dem om de ramlar omkull på isen och får ont någonstans. Och också hjälpa till med att alla barnen får det mellanmål vi bjuder på, typ bananer, kexchoklad och saft.
– Dessutom är det så, att många barn, inte minst invandrarbarn som också är med på bandyträffarna, kanske inte träffar så många äldre och då är ju kontakten barn och äldre också något värdefullt i det här sammanhanget.
Har ni haft hjälp av pensionärer tidigare?
– Ja, det var ett par som hjälpte till förra vintern och det gick jättebra. Det här handlar ju om eftermiddagar på vardagar, när vanliga människor jobbar. Så jag hoppas att några av er tänder på den här idén inför den här vintern.