Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Varnar för svaga isar

Se upp för riskabla isar! Med den varningen hoppas Räddningstjänsten på säkrare vistelse på isen.

Foto: Andreas Skogh

FINSPÅNG2009-03-21 03:00
Vårens intåg sveper upp över landet och är snart här. Och med det mer osäkra isar som följd. Nu finns all anledning att vara extra försiktig vid vistelser på isen och därför ger Räddningstjänsten i Finspång tips på säkrare aktiviteter.- På våren blir även tjockare isar riskfyllda. De kan vara bra på morgonen efter en kall natt men på dagen när det sedan är sol kan isen bli riskabel och inte bära, säger räddningschef Jan-Erik Heintze.Han varnar för isens förrädiska egenskaper:- Ny is, så kallad kärnis, knakar lite och varnar på så sätt om den håller på att brista. Gammal is däremot blir porös och kan brista även om den är 25-30 centimeter tjock, förklarar han.Räddningstjänsten råder alla som vistas på isen att ha flytväst eller flytoverall och ispiggar på sig.- Flytväst går bra att låna här, säger Jan-Erik Heintze.Aldrig ensam
Att ha en plastpåse med ombyteskläder är också bra.- Det kan man ha och byta om med. Det ger dessutom en extra flythjälp i ryggsäcken, säger han.Hittills i år har Finspång klarat sig utan drunkningstillbud. Härom dagen gick en man igenom isen på Glan sedan han gått för nära en råk, men räddades lyckligtvis av en man som hörde hans rop på hjälp. - Man ska aldrig vara ensam på isen! uppmanar Jan-Erik Heintze. Och se upp för råkar. Det finns flera ställen på isen som man ska se upp med, till exempel vid utlopp i sjön och under broar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om