Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Utsikt från en kuskbock

Han tävlar i körning med tre olika moment. Har bröllops- och uppdragskörningar till olika event. För Lars-Peter Ivarius och sambon Sara Bengtsson är hästarna en livsstil.

Den granna bröllopsvagnen som används vid körningar vid bröllop.

Den granna bröllopsvagnen som används vid körningar vid bröllop.

Foto: Magnus Johansson

FINSPÅNG2010-08-17 03:00
När Lars-Peter Ivarius från Mäselköp utanför Finspång tävlar med sitt ekipage i körning är det uppbyggt i flera delmoment under tre dygn.Första dagen är det dressyr, dag två maraton och sista dagen precision.- I dressyr handlar det mycket om att såväl utförandet som utstyrseln ska se snyggt ut, säger Lars-Peter Ivarius.I maraton kan hästen komma upp i snitthastigheter av 12-14 kilometer i timmen. Men inne i själva maratonhinderbanan går det betydligt snabbare.- Maraton är fartsporten, säger Sara Bengtsson, som brukar agera groom (burkslav) under tävlingarna.Blev totalsegrare
Den sista precisionsgrenen är, precis som namnet antyder, ett moment där noggrannhet framhålls vid olika stationer. Portar ska passeras i rätt ordning på tid.- Förra året blev jag totalsegrare två gånger, i Flyinge och Ekenäs. I år har det varit dåligt med tävlandet på grund av tidsbrist, säger Lars-Peter Ivarius.Delägarskapet i G-sons Gummi AB tar sin tid och dessutom har antalet bröllopskörningar varit många under senaste tiden.- Det är en hel del som vill ha en vigsel med häst och vagn. Då finns vi till hands under dagen och transporterar brudparet, oftast efter vigseln, ibland innan. Vi har haft beställningar i hela Östergötland.Olika event
Ett uppdrag som de gärna ägnar sin tid åt, precis som uppdragskörningarna till olika event. Lars-Peter har byggt en grillkåta, där mat och dryck serveras i en mysig miljö.Han har dessutom byggt en veranda med lusthus och badtunna uppe på en höjd i anslutning till sin bostad.- Jag hyr ut mina tjänster till olika event. Det blir en körning med häst och vagn på en bana, sedan erbjuder jag mat som till exempel renskavsgryta till diverse drycker. På vintern går det att åka släde.- Det blir en upplevelse samtidigt som man får vara ute i friska luften. Ingen annonsering har skett någonstans utan hans event har spridit sig genom hörsägen.Bokat om
- Det är flera som var här förra året som bokat om sig. Förhoppningen är att detta är något som ska växa, säger Lars-Peter Ivarius.Sara och Lars-Peter har hand om sex hästar (varav fyra egna och två inhyrda). Tancor och Bonum är namnet på hästarna som används vid tävlingar.- De är inköpta i Polen precis som mina vagnar, säger han.Ett pass med maratonvagnen tar sammanlagt tre timmar och skötseln av alla hästar innebär att vardag och ledighet går hand i hand.- Vi tycker båda att det här är så roligt. Förhoppningen är att kunna dra ner på mitt ordinarie arbete och ägna mig mer åt bröllops- och eventkörningar, konstaterar Lars-Peter Ivarius.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om