Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tipspromenad nästa

Vintersöndagarna för allmänheten i Lunddalen är slut, vilket vi nämnde nyligen. Nästa öppet hus-arrangemang för allmänheten blir de omtyckta tipspromenaderna.

AnnCharlotte Johansson Tolf och Conny Johansson besökte Lunddalen under öppet hus-söndagen. Hunden Panda är med på en pall.

AnnCharlotte Johansson Tolf och Conny Johansson besökte Lunddalen under öppet hus-söndagen. Hunden Panda är med på en pall.

Foto: Sören Boström

FINSPÅNG2019-03-13 14:00

– Ja, det är det närmaste som vi siktar på just nu för allmänheten, säger de traditionella tipspromenaderna, som startar igen lite längre fram i vår.

Tipspromenaden är 2.5 km lång och innehåller 12 frågor för vuxna. Frågorna är av varierande slag och svårighetsgrad för att passa alla.

Under varje tipspromenad dras också flera vinster bland de deltagare som har fått flest rätt. Efteråt är det servering av kaffe, saft och kaka. Tipspromenaderna arrangeras gemensamt med PRO som sköter tipspromenaden i Lunddalen och IOGT-NTO som har sin promenad i Viggestorp vid klubblokalen Hvilan.. Tipspromenaden är varannan söndag i Lunddalen och varannan söndag i Viggestorp.

Under januari och februari har söndagarna innehållit möjlighet med långfärdsskridskor, åka i en pulkabacke, skidspår och möjlighet att grilla korv.

– Och det har varit skiftande söndagar, när det gäller vädret, konstaterar han. Allt från riktigt härliga vinterdagar till den här sista i februari, då det var rena vårkänslan här ute.

Och det har funnits servering också?

– Vi har serverat våfflor, bullar, kaffe, choklad och saft, för de som velat ha det.

– Det har även funnits möjlighet att grilla en korv vid brasan och i värmestugan har man kunnat äta sin eventuellt medhavda matsäck. Eller också har man kunnat besöka vårt nya vindskydd nere vid sjön, där det också funnits möjlighet att tända en brasa.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om