Tio lag från Finspång tävlar i uppfinningar
FINSPÅNGFörra året vann ett lag från Curt Nicolin Gymnasiet i Finspång. I dag är det åter dags för Svenska gymnasiemästerskapen för uppfinnare, Blixtlåset. Tio lag från Finspång deltar.
Denna gång är det Ebersteinska skolan i Norrköping som är platsen för tävlingen.
- Cirka 200 ungdomar från Falun i norr till Malmö i söder kommer att vara med, berättar Magnus Schenström, skolchef Alstom.
<b>Tio från Finspång</b>
Omkring 40 lag kommer att vara med i tävlingen. Tio av dem kommer från Finspång, sex från Curt Nicolin Gymnasiet och fyra från Bergska skolan.
- De ska presentera antingen en modell eller en prototyp, berättar Magnus Schenström.
I presentationen ska lagen tala om varför uppfinningen är så bra och vilka tankar som ligger bakom den. Presentationen ska göras på ett professionellt sätt eftersom även det ingår i juryns bedömning. Uppfinningen ska också presenteras i ett reklamblad.
<b>Vara originell</b>
I de kriterier som juryn ska gå efter ingår också att uppfinningen ska vara originell, gångbar på marknaden, realiserbar och kostnadseffektiv.
Första pris i tävlingen är ett stipendium på minst 5000 kronor till varje deltagare, minst 20 000 kronor till gruppen. (Varje lag kan ha mellan två och fem deltagare).
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!