Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Teaterprojekt av miniklass

FINSPÅNG
Det talas ofta om klasser som blir allt större, men det finns också de som blir mindre. På Bergska skolan finns en klass med bara sex elever. De är också den klass som kommit längst med sitt projektarbete på skolan. Det handlar om en teateruppsättning om Pettson och Findus.

Som ett projektarbete har Cecilia Forsell, Jessica Karlsson (Findus), Susanna Grönborg och deras tre klasskamrater satt upp en pjäs om Pettson och Findus.
FOTO: TITTI OLOVSSON

Som ett projektarbete har Cecilia Forsell, Jessica Karlsson (Findus), Susanna Grönborg och deras tre klasskamrater satt upp en pjäs om Pettson och Findus. FOTO: TITTI OLOVSSON

Foto: Fotograf saknas!

Finspång2002-06-06 00:00
När det som i dag är årskurs två på det samhällsvetenskapliga programmet med barn- och fritidsprofil på Bergska skolan var årskurs ett var antalet elever 19. Nu består klassen av sex personer.
- Så här mycket avhopp har vi inte varit med om tidigare, säger läraren Lena Mårtensson.
Folkbladet träffar 50 procent av klassen Jessica Karlsson, Cecilia Forsell och Susanna Grönborg som tycker det är utmärkt att vara så få i klassen.
- Det funkar jättebra, säger de.
- Man få bra kontakt med alla, det får man inte om man är så många som i vanliga fall, säger Susanna Grönborg.

<b>Olika kompetenser</b>
De konstaterar också att det är lättare för dem att åka på studiebesök till exempel.
Nu har de tre tjejerna och den andra hälften av klassen Susanna Busk, Julia Pynnönen och Madeleine Fagerberg tillsammans gjort ett projektarbete.
Numera ska eleverna på gymnasiet genomföra ett projektarbete som omfattar 100 poäng. De sex tjejerna ingår i den grupp på skolan som kommit längst med sitt projektarbete.
- Det ska genomföras som projekt i en grupp med olika kompetenser, precis som det fungerar i arbetslivet, förklarar Lena Mårtensson.
Ämnet får väljas fritt, vara praktiskt eller teoretiskt, men det ska ha anknytning till det program eleverna går på.
De sex tjejerna har valt att sätta upp en barnteater om Pettson och Findus.
- Jag ville väldigt gärna göra en barnteater och sen blev det bara så, förklarar Jessica Karlsson som spelat Findus.
Tjejerna har skrivit manus, gjort kulisser och dräkter, ja allt det som krävs för att de slutligen ska bli en färdig pjäs.
- Det har varit kul, säger de.
- Det är roligt för man jobbar både i grupp och individuellt samtidigt, säger Jessica Karlsson.

<b>Tre föreställningar</b>
Svårast har möjligen varit att kunna samlas alla sex samtidigt.
Tre gånger har de spelat föreställningen, dels för barn dels för sina anhöriga.
- Det är roligast att spela för barn, det är så lätt att få dem med sig, tycker Jessica Karlsson.

<b>Rapporten kvar</b>
I projektarbetet återstår nu att skriva en rapport där man ska tala om hur man gått tillväga, vilka problem mans stött på och hur man löst dem. Att tjejerna trivts med det de gjort är tydligt.
- Vi kanske ska åka på turné, säger Jessica Karlsson och skrattar.
- Då vet ni att jag kör bussen, utropar Lena Mårtensson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om