Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sommar, sol och fisketävling

LOTORP
Sommar, det är att sitta vid vattnet och se flötet guppa upp och ner. Dra upp en abborre till katten, ta en korvmacka och låta solen värma en i nacken.

Victor Olsson och mamma Lenita stod tålmodigt kvar på samma plats under hela tävlingen. Och det gav resultat, Victor vann nämligen sin klass.
FOTO: GUNNAR JOHANSSON

Victor Olsson och mamma Lenita stod tålmodigt kvar på samma plats under hela tävlingen. Och det gav resultat, Victor vann nämligen sin klass. FOTO: GUNNAR JOHANSSON

Foto:

Finspång2003-06-16 00:00
Det var idylliskt kring Lotorpsån i lördags när Folkbladet hälsade på bland de fiskare som deltog i metartävlingen som anordnades av Ormlången- Västjutens fiskevårdsförening. Utmed åkanten skymtade den ene metaren efter den andre.
På en liten sittryggsäck sitter tioåriga Viktor Olsson och metar. Det är långt ifrån hans första tävling, men han håller fortfarande på att lära sig tillsammans med mamma Lenita. De har suttit på samma ställe sedan tävlingen började klockan nio och sex fiskar har det blivit. Kroken agnar de med Victors special.
- Det är en cocktail av mask och majs.

<b>Experttips</b>
På biblioteket har de lånat en fiskeexpertbok och nu prövar de att bottenmeta lite grann.
Victors fiskeintresse kommer från hans mormors bror som är yrkesfiskare för där har Victor varit med om somrarna förr.
Sex fiskar ska visa sig räcka långt när det är dags för prisutdelning.
Åke Johansson från Norrköping har valt att åka hit istället för till sin klubbs mästerskap i Örebro.
- Man behöver ju inte gå upp så tidigt när man ska hit...
Åke metar med fluglarver som han tycker är fördelaktigt när det gäller att få upp så många fiskar som möjligt.
- Majs och mask ska man använda när man bara vill ha stora fiskar.
Vid etttiden blåser Ulrik Andersson i visselpipan. Det är signalen för att tävlingen är över och det är dags att samlas för att räkna och väga fisken.
- Man får ett poäng för varje fisk och ett poäng för varje påbörjat hekto, berättar Ulrik som är kassör i Ormlången-Västjutens fiskevårdförening.
Tre klasser tävlas det i idag, knattar, dam och herr. På damernas prisbord kan de välja mellan en brödrost, bestickset, prydnadskaniner eller en handduk. Herrarna får välja mellan verktyg, kontaktdosa, fickknivar, skruvmejslar och rökvarnare. Det fanns visst ett bestickset på deras prisbord också. Knattevinnaren får välja mellan miniradio, miniräknare och ett softbollset.
Knattevinnare blev Victor med sina sex fiskar som vägde 210 gram. Det gav sammanlagt nio poäng. Vann bland damerna gjorde Jill Sonelin, 74 fiskar, 1550 gram och sammanlagt 90 poäng. Sven Erik Steiner tog förstaplatsen bland herrarna med sina 92 fiskar, 3 200 gram och totalt 125 poäng.
Klubbmästare blev Mikael Niemi.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om