Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Söker EU-pengar för internationellt kulturprojekt

FINSPÅNG
Viggestorpsskolan vill starta ett internationellt kulturprojekt tillsammans med skolor i Italien, Lettland, Tyskland och på Irland. Till detta ska man söka EU-pengar. Ett visst utbyte med Italien har redan inletts.

Micke Andersson och Roland Axelsson på Viggestorpsskolan vill starta ett internationellt kulturprojekt tillsammans med skolor i Italien, Tyskland, Lettland och på Irland. Kontakter skulle man exempelvis kunna ha via datorer.
FOTO: TITTI OLOVSSON

Micke Andersson och Roland Axelsson på Viggestorpsskolan vill starta ett internationellt kulturprojekt tillsammans med skolor i Italien, Tyskland, Lettland och på Irland. Kontakter skulle man exempelvis kunna ha via datorer. FOTO: TITTI OLOVSSON

Foto: Fotograf saknas!

Finspång2002-11-18 00:00
Roland Axelsson, lärare, och Micke Andersson, dramapedagog, på Viggestorpsskolan har nyligen varit på besök vid en skola i Monopoli i södra Italien. Det var starten på vad man hoppas ska utmynna i ett samarbetsprojekt inom kultur. Viggestorpsskolan vill också få med Finspångs vänorter Finsterwalde i Tyskland och Salaspils i Lettland i projektet liksom någon skola på Irland.
- För att vi ska kunna göra det här behöver vi EU-medel och vi jobbar för fullt med en ansökan. I vår kan det bli klart om vi får några pengar, säger Roland Axelsson.
- Vi vill göra det här för att utveckla skolan och gå vidare, fortsätter han.
Micke Andersson poängterar att projektet också är tänkt att genomsyras av en kamp mot mobbning.
- Det handlar om ett förebyggande arbete innan problemen kommer. Vi jobbar mycket med att öka självförtroendet eftersom vi tror att man för att kunna lyfta andra måste vara trygg i sig själv, säger han.
Meningen är att projektet ska rikta sig till lärare och skolledning, men indirekt får även eleverna ta del av det.

<b>Hoppas på gästlärare</b>
Tanken är att personer från de olika skolorna ska kunna besöka varandra och utbyta kunskaper och erfarenheter. Det handlar till stor del också om att utnyttja den nya tekniken, som till exempel Internet, för att ha kontakter.
- Man skulle också kunna använda videotekniken och spela in draman och skicka till varandra, säger Roland Axelsson.
- Förhoppningen är också att man ska kunna ha gästlärare. Det tror jag att man kan lära mycket av, säger Micke Andersson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om