Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sjuklönen viktig fråga

FINSPÅNG
Sjuklönen i framtiden var den viktigaste frågan när Företagarföreningen i Finspång inbjöd till möte i förra veckan.

Finspång2002-10-26 00:00
Förslaget om att arbetsgivaren ska stå för 60 dagars sjuklön är ett hot mot småföretagen anser Företagarnas Riksförbund (FR). Förbundet har i stället lanserat ett eget förslag, som går ut på att sjuklönen ska betalas efter företagets storlek.
- Utredaren Jan Rydh tyckte själv det var ett bra förslag, så nu verkar det som om de 60 dagarna inte blir av, säger Håkan Larsson, på Finspångs företagareförening.

<b>Kollektivt ansvar</b>
Enligt Håkan Larsson så har småföretagen lägre sjukfrånvaro än andra arbetsplatser.
- Det beror på att arbetsmiljön är bättre och att gemenskapen blir större på mindre arbetsplatser, säger Håkan Larsson.
- Sjuklönekostnaderna är en viktig fråga och det bör finnas ett system där vi tar kollektivt ansvar för detta, men det är viktigt att pengarna hamnar rätt.
FR:s chefsjurist Jens Karlsson gästade mötet och redogjorde för FR:s förslag till sjuklön efter storlek på företaget.
Personal från arbetsförmedlingen och försäkringskassan var också med på mötet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om