Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Protest mot upphandling av färdtjänst

Samhällsresorna kör på. Kommunstyrelsen föreslås besluta att trafikpaketen läggs ut på upphandling. Trots att fackförbunden är emot.

Denny Lawrot.

Denny Lawrot.

Foto: Svensson Robert/arkivbild

FINSPÅNG2008-07-25 03:00
Under sommaren har samhällsresorna, bland annat färdtjänst och skolresor, på kommunstyrelsens uppdrag granskats av Ernst&Young AB.Den nuvarande situationen är ohållbar - kostnaderna skenar och är en bidragande orsak till kommunens dåliga ekonomi - och krafttag måste tas för att minska utgifterna. Flera förslag
Inför senaste kommunstyrelsemötet i slutet av juni lades en rad åtgärder fram och kommunstyrelsekontoret gavs i uppdrag att bland annat "se över och lägga förslag till ledning, styrning och organisering av transportenheten". Två förslagspunkter flyttades fram för beslut på nästa kommunstyrelsemöte. Dels att trafikpaket som utförs i egen regi ska upphandlas i konkurrens med övriga paket, dels att det blir kommunstyrelsens sak att samordna och beställa trafik hos externa entreprenörer och transportenheten. Facken är emot
Dessa förslag motsätter sig fackförbunden Kommunal och SKTF. De anser att verksamheten drivs bäst i egen regi och därmed inte ska bli föremål för upphandling. Egen drift medför bättre verksamhet och lägre kostnader, anser förbunden. Det är även bäst med en gemensam utförar- och beställningscentral, vilket ger samordningsvinster till en lägre kostnad, skriver man.Majoritet för
Denny Lawrot (c), andre vice ordförande i kommunstyrelsen, förstår fackens invändningar men är ändå för en offentlig upphandling.- Fackförbunden värnar om sina medlemmar och deras jobb. Men jag tycker att man ska upphandla det här. Det är inte alldeles självklart att det är kommunen som ska ha hand om bussar och så, det kan även vara privata näringsidkare som har det. Jag tror att det finns majoritet för förslaget om upphandling, säger han.Beslut tas i kommunstyrelsen den 4 augusti.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om