Ord på vägen vid golfbanan
SONSTORPFriluftsgudstjänster är inte ovanliga, men att de hålls vid en golfbana hör kanske inte till vanligheterna. I går höll Hällestads församling en gudstjänst vid bangolfen i Sonstorp.
- Friluftsgudstjänster är inte främmande för mig, men på en golfbana har jag aldrig tidigare varit, berättade prästen Inger Sköld.
Hon har tidigare varit präst i Västra Ny/Godegård som ingår i Bergslags kontrakt där även Hällestads församling ingår.
- Som pensionär får jag rycka ut och vikariera ibland, förklarade hon.
Ett 30-tal personer kom för att delta i gudstjänsten. Församlingen hade verkligen tur med vädret. Solen strålade från en klarblå himmel över golfbanan denna dag.
Hällestads församling har friluftsgudstjänster ganska ofta på olika platser och det har hänt tidigare att man har varit vid golfbanan. Församlingen samarbetar också sedan flera år tillbaka med de olika idrottsföreningarna i bygden. I går var det till exempel Sonstorps IK som ordnade med servering efter gudstjänsten.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!