Som Folkbladet tidigare skrivit om vill en enig kommunstyrelse utöka kommunens låneram med 35 miljoner kronor för att slippa utnyttja den dyrare checkkrediten vid behov. Någon större debatt om detta blev det inte när ledamöterna i fullmäktige sammanträdde i går. Förslaget gick igenom nästan på en gång.
Desto hetare debatt blev det i stället om moderaten Inge Jacobssons interpellation om graffitimålningar i Rejmyre. Han ställer sig mycket tveksam till att kommunen är med och stöder ett projekt med graffitimålningar. Grundproblemet, menade Jacobsson, är att man helt enkelt målar på andras egendom. Och att man på så sätt "uppmuntrar till att vandalisera andras egendom".
- Det är det som är punkten i det hela: att man uppmuntrar till vandalism. Det här är inget för politiken att hålla på med, menade han.
KonstformDebatten som följde kom att handla om huruvida kommunen ska stödja projektet, om graffiti överhuvudtaget är en konstform och om det framkallar vandalism. Många tog chansen att göra sin höst hörd. Anders Härnbro (S) hade en helt annan syn:
- Jag tycker det är viktigt att kommunen är med och stödjer kultur, sade han och poängterade att både barn och pensionärer sysslar med just graffiti.
- Dessutom är de aktuella fastighetsägarna med på att de målar i Rejmyre.
Elisabet Rehn (V) höll med:
- Graffiti är en konstform och Rejmyre är väl värt ett besök. Inge skriver att det inte är politikernas fråga att värdera konst. Men jag tycker att hela interpellationen andas värdering.
Läs mer i torsdagens tidning.