Nu får borgarna leda kommunens revision
FINSPÅNGOrdförandeposten i den kommunala revisionen ska inte längre vara en socialdemokrat. Beslutet fattades på socialdemokraternas representantskaps möte i torsdags. Då nominerade man även kandidater till fullmäktiges presidium.
<b>Går till landstinget</b>
- Repskapet ställde sig bakom det förslaget, säger Inge Carlsson, ordförande för socialdemokraterna i Finspång.
Det handlar inte om att förbigå den nuvarande ordföranden Bernt Bergholm, som ändå ska lämna posten. Han är nominerad till landstingets revision.
-Jag tycker det är riktigt att oppositionen har ordförandeposten i revisionen, säger Inge Carlsson. Så är det i 60 procent av kommunerna.
<b>Presidiet</b>
På mötet nominerades också kandidater till fullmäktiges presidium. Till ordförande för fullmäktige, efter Gun Axelsson som slutat, nominerades Inge Carlsson. Till posten som förste vice ordförande nominerades Berit Martinsson.
Ing-Marie Jeansson nominerades till ordförande i fullmäktiges valberedning med Rune Andersson som ersättare. Det är kommunfullmäktige som fattar det slutliga beslutet om nomineringarna.
Repsakpet nominerade även till andra församlingar än fullmäktige. Bland annat nominerades Christina Hasselrot till hälsosjukvårdsnämnden och till medicinska programberedningen, båda inom landstinget. Gun Axelsson nominerades till länsrätten och länsrätten.
<b>"Inför älreombudsman"</b>
När det gäller förhandlingarna om hur styret i Finspång ska se ut, finns ännu inga besked. I alla fall inga som offentliggörs.
-Vi diskuterade frågan, är så långt Inge Carlsson är beredd att uttala sig.
En motion antogs också av representantskapsmötet. Den är skriven av Helge Backman från pensionärernas s-förening. Han föreslår att n tjänst som Äldreombudsman ska inrättas i kommunen. Äldreombudsmannen skulle företräda den enskilde pensionären i vård- och omsorgsfrågor. Det pensionärsråd som finns i kommunen kan inte ta upp enskilda fall.
Repskapet biföll motionen, som nu ska behandlas vidare i kommunfullmäktiges s-grupp.
Partisekreterare Lars Stjernkvist var gäst på mötet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!