Kommunen satsar stort på att utveckla grundskolornas skolbibliotek. Under hösten inleds arbetet med att bygga upp ett nätverk bestående av skolbibliotekarier, skolbibliotekssamordnare och bibliotekspedagoger.
– Det här är en jättesatsning, det rör sig om en tremiljonerssatsning per år fram till 2023 och som sedan förhoppningsvis blir permanent. Vi har statsbidrag på två miljoner, och en miljon kronor är riktade pengar från politiken. Tre skolbibliotekarier nyanställs, så vi blir totalt fyra skolbibliotekarier i höst, informerar Anders Pantzar, utbildningschef i Finspångs kommun.
Ulrika Eriksson tar steget från bibliotekspedagog till skolbibliotekssamordnare för att ha det övergripande ansvaret.
– Min roll är att skapa förutsättningar för likvärdighet, genom att tillsammans med skolbibliotekarier och bibliotekspedagoger bygga upp en riktigt bra skolbiblioteksverksamhet och vara länken till skolledningen, påpekar Ulrika Eriksson.
Samtliga tolv skolbibliotek i kommunen rustas upp.
– Flera av skolorna har inget skolbibliotek, där behövs det byggas upp från grunden. Vi ska bland annat se över lokalerna, vilka böcker som finns och hur aktuella dessa är, säger Ulrika.
– Det finns medel avsatta för att bygga om skolbibliotekslokalerna, tillägger Anders.
Varje skola kommer att ha en bibliotekspedagog.
– Det är personal på skolan som tillsammans med skolbibliotekarien kommer ha ansvar för skolbiblioteksverksamheten, säger Ulrika.
Vad är huvudsyftet med den här satsningen?
– Att öka läsförmågan hos barn och ungdomar. Vi kan förbättra samverkan mellan biblioteken och lärarna, tillsammans kan vi göra allt bättre, betonar Anders Pantzar.
Målet med det nya nätverket är likvärdighet mellan alla skolor i kommunen.
Hur ska ni få barn att bli mer intresserade av att läsa böcker istället för att till exempel ägna mycket tid vid mobiltelefonen?
– Fördelen med ett skolbibliotek är att eleverna får läsning som en del av undervisningen. Det finns tillgång till böcker med möjlighet till riktade insatser, det gäller att fånga upp intresset hos varje individ, understryker Ulrika Eriksson.
– Förbättras läsförmågan klarar sig eleverna bättre i alla ämnen, menar Anders Pantzar.
När är planen att den här satsningen ska vara färdig vid alla skolor i kommunen?
– Målet är att det ska vara klart under 2023, konstaterar Anders Pantzar.