M-skatterna i centrum
FINSPÅNGSkattepolitik stod i centrum när Finspångsmoderaterna höll en utbildningsdag i lördags. Riksdagsledamöterna Stefan Hagfeldt, Norrköping och Catharina Hansen, Stockholm, gav information.
<b>Från riksdagen</b>
- Vi hade en rolig och intressant debatt om detta, säger kretsordförande Inge Jacobsson.
Två riksdagsledamöter gav information under dagen; Stefan Hagfeldt, Norrköping och Catharina Hansen Stockholm. Båda sitter i riksdagens skatteutskott, Catharina som ordinarie ledamot och Stefan som ersättare.
<b>Diskussioner om skatter</b>
- Meningen var att vi skulle få reda lite på det arbete som sker i riksdagen och vilka förslag och tankegångar som finns där. Nästa vecka läggs moderaterna budget fram så det passade bra, säger Inge Jacobsson.
Moderaterna brukar föra fram sitt budskap om sänkta skatter, vilket också det diskuterades under utbildningsdagen.
- Det kommer att bli en stor debatt om det i valrörelsen, menar Inge Jacobsson.
Catharina Hansen menade att vård, skola och omsorg endast tar en tredjedel av skattepengarna och ansåg därför att det var resterande två tredjedelar som man ska göra besparingar på.
<b></b>
Mestadels handlade diskussionerna om moderaternas politik på riksnivå, men vissa lokala frågor togs även upp.
<b>Om infrastruktur</b>
- Vi talade en del om infrastruktur och Riksväg 51 som vi tycker att det är viktigt att den görs någonting åt, säger Inge Jacobsson.
Diskussioner uppkom även om Socsam-projektet, vilket Finspång är en av kommunerna som deltar i. Projektiden går snart ut och Finspångsmoderaterna ville veta om verksamheten kommer att få en fortsättning efter projekttidens slut, en fråga som Catharina Hansen lovade att undersöka.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!