Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Lyckad solsafari – trots ösregn

Regnet öste ner. Trots det besökte över 80 personer helgens solsafari.

FINSPÅNG2014-05-15 05:04

Solenergidagarna arrangeras runt hela landet varje år. För andra året i rad genomfördes en solsafari i Finspångs kommun i söndags.

– Solsafarin blev väldigt lyckad och det var fler besökare än väntat. Över 80 personer trotsade det dåliga vädret för att besöka olika solels- och solvärmeanläggningar runt om i kommunen, berättar Joakim Svensson, energi- och klimatrådgivare i Finspångs kommun.

Fyra anläggningar höll öppet hus för allmänheten och delade med sig av erfarenheter om installation, funktion och ekonomin kring att skaffa och driva en solenergianläggning.

– Det finns ett större intresse för solenergi än vad det har varit tidigare. Det sjunkande priset på solceller och solvärme tillsammans med idén om att kunna producera sin egen el eller värme på ett hållbart sätt tror jag lockar allmänheten att satsa på solenergi, säger Joakim Svensson.

Solenergidagarna är en del av European Solar Days, vilken är den största solenergikampanjen i Europa, med mer än 20 deltagande länder.

Joakim påpekar att förutom sjunkande priser har även staten skyndat på utvecklingen inom solenergiproduktion genom stöd och skattereduktioner.

– Redan nästa vecka är det dags för nästa aktivitet för alla soldyrkare. På måndag har vi "solkväll" och då kommer en solenergiexpert att föreläsa i Kulturhuset samtidigt som lokala återförsäljare ska visa upp sina solel- och solvärmeprodukter, berättar Joakim Svensson.

Solenergidagarna i Sverige genomförs den 1-31 maj.

Solenergikampanjen i Europa har pågått sedan 2002, då den startade i Österrike.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om