Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Jazztrio spelar på Bönergården

Jazz och visor i folkton. Det bjuder Annas jazztrio på när de spelar på Bönergården på onsdag kväll.

Varje onsdag kväll i sommar bjuder Bönergården på musikcafé.

Varje onsdag kväll i sommar bjuder Bönergården på musikcafé.

Foto: Anna Lögdberg

FINSPÅNG2008-07-29 03:00
- De låter proffsigt och behagligt, säger Ingegerd Egnell som sitter i verksamhetsrådet på Bönergården utanför Finspång.Gruppen består av Anna Sandström-Jönsson som sjunger, Johnny Andersson på bas och Björn Liljeblad på piano. Annas jazztrio har spelat flera gånger förut på Bönergården och brukar locka många. Klockan sju på kvällen står de på scenen och framför jazz och visor.Varje onsdag kväll fram till den 20 augusti anordnar Bönergården sitt musikkafé. Med varierad musik vill de locka alla. - Vi försöker blanda vår musik, men det är svårt att locka ungdomar. Musikkaféet är mer en familjekväll, säger Ingegerd Egnell.Publikrekordet i sommar är 140 personer och naturligtvis påverkar vädret antalet spontanbesök under onsdagskvällarna.- En solig kväll kan det vara knökfullt på Bönergården, säger Ingegerd Egnell.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om