Ja-kampen går även i Finspång
FINSPÅNGInför euro-valet gör tre borgerliga partier i Finspång gemensam sak för att få folk att rösta ja till en ny valuta. I lördags inledde moderaterna, folkpartiet och kristdemokraterna sitt arbete i centrum.
Inge Jacobsson (m), Bengt Jansson (fp) och Ing-Marie Arvidsson (kd) jobbar tillsammans för att få folk att rösta ja till euron. FOTO: TITTI OLOVSSON
Foto:
I lördags stod han tillsammans med kristdemokraten Ing-Marie Arvidsson och folkpartisten Bengt Jansson i Finspångs centrum för att ge information inför euro-valet och dela ut bananer till förbipasserande. Deras mål är också att få folk att rösta ja till euron. För de tre representanterna har det inte funnits några tveksamheter till att göra just det valet.
- Vi är med i EU och då måste vi gå med i det här samarbetet fullt ut, menar Inge Jacobsson och de andra nickar instämmande.
<b>Fullt ut</b>
- För oss är det också viktigt med samarbetet och fredstanken. Det är viktigt att Sverige som är litet tar chansen att vara med i det här samarbetet, säger Ing-Marie Arvidsson.
Hon påpekar dock att faktiskt ingen kan veta helt säkert hur det kommer att bli.
<b>Fortsätter propagera</b>
Enligt de senaste undersökningarna som gjorts inför folkomröstningen är nej-sidan i majoritet, men det oroar inte dessa ja-sägare.
- Så var det i EU-valet också, det kommer att vända, tror Bengt Jansson.
Kommande lördagar fram till valet kommer också representanter för de tre partierna att finnas i centrum.