Hotas av vite på 35 000 kr
FINSPÅNGEn ägare till en gödselvårdsanläggning i kommunen hotas av ett vite på totalt 35 000 kronor och krav på åtgärder av anläggningen. I februari beslutar bygg- och miljönämnden om det ska bli ett vitesföreläggande.
Detta konstaterades vid ett inspektionsbesök i början av förra året. Ägaren uppmanades då att pumpa upp lakvatten och urin och att komplettera gödselplattan med överkörningsramper. Detta skulle vara gjort senast till oktober förra året annars skulle ett vite föreslås. Vid en inspektion i december hade inga åtgärder gjorts. Därför tas frågan upp i bygg- och miljönämnden den 4 februari. Nämnden föreslås besluta om ett vite på totalt 35 000 kronor.
Nämnden föreslås också besluta att uppmana ägaren att göra klart sin gödselvårdanläggning med kanter och murar. Nämnden föreslås också besluta att ägaren ska uppmanas att pumpa upp urin och lakvatten utanför anläggningen till de urinbrunnar som finns och att skrapa ihop förorenade ytskikt och förvara gödselresterna på den platta som finns.
Den sistnämnda åtgärden ska vara gjord till maj och den första till september.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!