Här ska 1 000 kontorister jobba
Finspångs kommun och Siemens planerar för kontorsarbetsplatser. Planen syftar till att skapa förutsättningar för totalt 1 000 arbetsplatser vid gamla simhallen. -Siemens är lite av hjärtat i Finspång och regionen, säger kommunalrådet Stig Andersson.
Foto: Fotograf saknas!
- Vi har ett jättestort behov av kontorslokaler. Vi har cirka 300 arbetsplatser som är tillfälliga kontor, säger Siemens nye personalchef Mats Rosander. Det medför att arbetsmiljön inte håller samma standard som i övriga lokaler. -Dessa tillfälliga kontor ska tas bort och personal ska flyttas. När sedan personal ska rekryteras räknar vi för tillfället med att behovet ligger på cirka 450 kontorsarbetsplatser, säger Mats Rosander. Inventering
För att ta vara på den gamla simhallens yttre 60-talsutseende är förslaget en slank nybyggnad i tre våningar som följer skogsbrynet vid den östra sluttningens fot. En landskapsinventering har gjorts och byggnaden är planerad så att det inte kommer inkräkta på områdets värdefulla träd. Dessa kommer även i fortsättningen dominera landskapsbilden. - De boende i området har möjlighet att komma med synpunkter och vara med och påverka planen, säger Stig Andersson. Avsikten är att en tredje part ska förvärva och bygga på området för att sedan hyra ut kontorsarbetsplatser åt Siemens. Ett par intressenter
-Vi har ett par intressenter, men vilka det rör sig om vill jag inte gå in på i dagsläget, säger Stig Andersson. Både han och Mats Rosander betonar att samarbetet mellan kommunen och Siemens fungerar utmärkt. - Kommunen försöker hela tiden matcha våra behov så att alla nya arbetstillfällen kan finnas i Finspång, säger Mats Rosander. Kommunens mål är att ha en antagen detaljplan i september 2008 så att den första etappen kan stå klar i januari 2010. -Anledningen till att vi skapar så många platser som 1 000 är att vi vill att expansionsmöjligheterna ska finnas. - Siemens tillväxt ger dessutom positiva följdeffekter för andra näringar och därigenom även kommuninvånarna, konstaterar Stig Andersson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!