Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hade 14 000 kronor i obetalda p-böter

En bilmålvakt hade fyra bilar på samma parkering – nu har han fått samtliga beslagtagna.

Fyra av bilmålvaktens bilar omhändertogs.

Fyra av bilmålvaktens bilar omhändertogs.

Foto: Daniel Bennelid

Finspång2019-03-22 16:17

Strax innan klockan 11 på fredagsförmiddagen kallades polisen till en parkering i Finspång. Där hade en parkeringsvakt upptäckt en bil med falska skyltar. När bilens rätta identitet väl fastställts visade sig bilen tillhöra en man som hade samlat på sig över 14 000 kronor i obetalda p-böter.

Upptäckten fick polisen att undersöka fler bilar på parkeringen och fann då ytterligare tre bilar som stod felparkerade. Nu har mannen fått de fyra bilarna beslagtagna enligt bilmålvaktslagen (lagen om rätt att ta fordon i anspråk för fordringar på vissa skatter och avgifter). Bilarna bärgades från platsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om