Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Greps hemma misstänkt för flera brott

En man greps och anhölls på tisdagseftermiddagen, misstänkt för olaga hot, misshandel, övergrepp i rättssak och olaga frihetsberövande.




Polisen grep en man i en bostad i Finspångs kommun som är misstänkt för flera brott.

Polisen grep en man i en bostad i Finspångs kommun som är misstänkt för flera brott.

Foto: Christoffer Markström

FINSPÅNG2019-06-26 14:15

Vid 16.30-tiden i tisdags larmades polisen till en bostad i Finspångs kommun.

– En man i 30-årsåldern hämtades till förhör, han greps och anhölls senare. Han är misstänkt för flera brott mot en kvinna. Olaga hot, misshandel, övergrepp i rättssak och olaga frihetsberövande, berättar polisens presstalesperson Björn Öberg.

Det rör sig enligt polisen om ett ärende där mannen och kvinnan har haft en relation med varandra.

– Kvinnan ska inte ha fått några fysiska skador under tisdagen. Det är en del brott i det här ärendet som ligger bakåt i tiden också, påpekar Björn Öberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om