Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gör ängen fin efter vintern

IGELFORS
I går inleddes arbetet med att röja upp Holmsjöhultängen efter vinterns avverkning. 27 entusiaster deltog i arbetet.

Gideon Johansson var en av alla dem som arbetade hårt med att röja upp på Holmsjöhultängen i går. Grenar och ris bars till brasan för att eldas upp.
FOTO: TITTI OLOVSSON

Gideon Johansson var en av alla dem som arbetade hårt med att röja upp på Holmsjöhultängen i går. Grenar och ris bars till brasan för att eldas upp. FOTO: TITTI OLOVSSON

Foto: Fotograf saknas!

Finspång2002-04-08 00:00
Redan tidigt på söndagsmorgonen är entusiasterna från Naturskyddsföreningen på plats vid Holmsjöhultängen. Det är dags att inleda årets arbete med ängen.
- Vi är 27 som är med i dag. Det är över förväntan. Förra året kom det inte så många, säger Sven-David Måreby från Naturskyddsföreningen.
En hel del träd har avverkats på ängen under vintern.
- Meningen är att vi ska få lite mer ljus, förklarar Sven-David Måreby.

<b>Jobb och gemenskap</b>
Det jobbas för fullt med att röja upp på ängen efter vinters avverkning under Folkbladets besök. Främst är det ris och grenar som bärs till en brasa för att eldas upp. Gideon Johansson är en av dem som oavbrutet bär stora lass med grenar. Han är så snabb att Folkbladet har svårt att stoppa honom för att få reda på hans namn...
Andra stannar upp för att prata en stund och vila lite efter morgonens arbete. Att fika hinns också med, för att vara med i arbetet på ängen handlar inte bara om att jobba, det handlar om gemenskap också. Så tittas det också på några av de växtarter som är tidiga på ängen.

<b>Till Valborg</b>
- Det finns ett par hundra arter här. Nyligen har vi hittat krypvide och det har vi inte sett förut. I dag har vi tittat på våra tibastbuskar också, de är lite speciella eftersom de blommar på bar kvist, berättar Yngve Andersson.
Om två veckor fortsätter fagningen av ängen och då kommer man att dra ihop ris till det kommande valborgsmässobålet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om