Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fler barn ? färre invånare

FINSPÅNG
2002 blev inte riktigt det år då trenden bröts. Färsk statistik visar att invånarantalet i Finspång fortsätter att minska. Fast det föddes fler barn.

Finspång2003-02-08 00:00
I går presenterade Statistiska centralbyrån sin preliminära statistik över Sveriges folkmängd. Tyvärr visar den ett minskat invånarantal i Finspång för 2002 med 71 personer.
185 barn föddes och 243 invånare avled under året. 724 personer valde att flytta hit medan 739 flyttade här ifrån.
Av dem flyttade 63 personer någon annanstans i Östergötland, nio flyttade utanför länet och 57 personer valde att lämna landet.

<b>Bättre än budget</b>
Det som trots allt kan tolkas positivt är att minskningen har sjunkit rejält. 2001 var det hela 198 invånare färre än året innan, förra året var minskningen "bara" 71 personer. Det är också så att färre personer valde att flytta ifrån Finspång 2002 mot året innan, liksom det var fler som valde att flytta hit.
- Det vore roligare om vi ökade men det är faktiskt en betydligt mindre minskning än vad vi budgeterat. Jag tror vi budgeterade ett tapp på ett par hundra personer, säger kommunfullmäktiges ordförande Inge Carlsson (s).

<b>Det ljusnar</b>
Det går alltså åt rätt håll och Inge Carlsson tror att det redan nästa år ska vara möjligt att hamna på plus.
- Om det fortsätter i den här takten är det ingen omöjlighet.
Att befolkningssiffrorna sjönk även i år tror han bland annat beror på att det är svårt att locka tillbaks de som lämnat Finspång för att studera på annan ort. Glädjande är dock att det under 2002 föddes fler barn i Finspång mot året innan. Nio fler för att vara exakt, 2002 föddes det 185 barn.
För att få ännu mer fart på barnafödandet tror Inge Carlsson att det vore bra om man håller vallöftet om höjd föräldraförsäkring.
- Fast det ser visst ut som om vi inte skulle ha råd att hålla det löftet, säger han med besvikelse i rösten.
Likaså skulle han vilja att barnbidraget höjdes.
- Det har ju släpat efter och man måste nog prioritera sånt här om man vill att det ska födas fler barn.
Så om Finspång lyckas locka tillbaka ungdomarna efter studenten, ja då kan vi vara på plussidan redan nästa år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om