För femte året i rad deltog Finspångslaget Forest Runners Team Finspång i en av Europas största stafetter inom löpningen.
Detta år gick det bättre än någonsin i den 90 kilometer långa Vasastafetten, där varje lag består av tio löpare som springer sträckan mellan Sälen och Mora.
– Vi har aldrig haft tre så här starka lag, alla sprang superbra, säger Henrik Nyrén.
Damlaget tog hem segern (för tredje året i rad) i överlägsen stil och ett av herrlagen ledde efter ett par sträckor, men nådde till slut andra- respektive tredjeplatsen i klassen.
Samtliga lagmedlemmar samlas under fredagseftermiddagen för att bege sig till Tandådalen, där de hyrt en stuga.
– Vi har en lagsamling på fredagskvällen, efter lördagens lopp äter vi på restaurang och därefter har vi musikquiz. På söndagen springer vi alltid ett långpass på fjället.
Henrik Nyrén är både coach (tillsammans med Robert Skoog) och löpare.
– Hela helgen har varit fantastiskt bra. Det är så bra gemenskap. Det är en av årets höjdpunkter, man får så mycket energi, betonar Henrik Nyrén.
Forest Runners Team Finspång har tidigare under året även deltagit i Norrköpingsstafetten och Finspångs Stadslopp.
– I Norrköpingsstafetten vann vi både herr- och damklassen. I Finspångs Stadslopp nådde vi flera pallplaceringar och hade många löpare bland de tio bästa. Vi satsar inte bara på löpning, utan laget fortsätter även satsningen på att dra in pengar till välgörenhet, konstaterar Henrik Nyrén.