En tröst i befolkningsbedrövelsen
Regeringen har beslutat att ge Finspångs kommun 2 169 000 kronor i så kallat omställningsbidrag. Detta på grund av stor befolkningsminskning.
- Vi behöver alla pengar vi kan få så det är klart att det här är bra. Det är glädjande, kommenterar kommunalrådet Stig Andersson (s).
Det är riksdagen som tidigare har beslutat om ett särskilt statsbidrag av ovan nämnda anledning under 2003 och 2004.
Bakgrunden till det är att regeringen ha ansett att den kompensation för befolkningsminskning som finns i utjämningssystemet inte är tillräcklig för att bevara en bra samhällsservice i hela landet. Finspång är en av 104 kommuner som fått dela på 150 miljoner kronor i särskilt statsbidrag. Pengarna har fördelats på så vis att kommunerna har fått 36 kronor per innevånare för varje procents befolkningsminskning utöver fem procent under en period på tio år.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!