Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

En butik med många KRAV!

I dagarna KRAV-märktes samtliga Coopbutiker runt om i landet. - Det känns bra, säger Stefan Bonnevier, butikschef på Bergslagshallen.

Foto: Carolina Nilsson

FINSPÅNG2009-02-03 00:19
Det är en av tre Coopbutiker i Finspångs kommun som nu får titulera sig som KRAV-märkta. Övriga är Coop Forum (Viberga) och Coop Nära i Rejmyre.- Det känns bra att kunna göra något för miljön och människor. Tanken är att man ska kunna gå in i butiken och handla det man vill och kunna välja KRAV-märkta varor, förklarar Stefan Bonnevier. För att godkännas som KRAV-butik krävs att butikerna har ett brett sortiment av kravprodukter och att personalen har goda kunskaper om KRAV och ekologisk produktion. Personalen på Bergslagshallen ska under året genomgå utbildningar för att veta vad det innebär och kunna skilja KRAV från andra miljömärkningar. - Till exempel är det ju skillnad mellan KRAV och ekologiskt. Båda är visserligen bra för miljön, men KRAV går ytterligare ett steg, förklarar Stefan Bonnevier. Ökar sortimentet
Märkningen är ett led i butikskedjans miljöarbete. Företaget anser att det är i produktionen av varorna som den största insatsen för miljön kan göras. Därför har den här certifieringen valts.- Det här är ett steg i vår utveckling. Och vi tackar alla våra medlemmar som på 1980-talet började driva dessa frågor. De ville till exempel inte ha besprutade varor. Tack vare det har vi i dag ett brett sortiment, säger Magnus Frisk, informationschef på Coop.Han berättar att butikskedjan arbetar för att få in ännu fler KRAV-märkta varor i sortimentet. Ett sätt är att leta nya leverantörer. - Vi har en satsning nu med LRF där vi tillsammans letar efter bra leverantörer, där vi även tittar efter närproducerat, säger Magnus Frisk.
- Ekologiskt lantbruk använder inte kemiska bekämpningsmedel- Det gynnar den biologiska mångfalden- Det inte sprider genmodifierade organismer i naturen- Det låter djuren beta, böka och sprätta fritt- Det är aktsamt om jordens bördighet- Det påskyndar utvecklingen av metoder i jordbruket som är energisnåla och kretsloppsanpassade- Ekologisk lantbruk använder inte konstgödsel som är en energikrävande- Risken för rester av bekämpningsmedel i livsmedel är mindreKälla: Coop
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om