Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Döms för misshandel i kyrka

En 39-årig kvinna döms för att ha misshandlat en annan kvinna i en kyrka.

FINSPÅNG2015-02-27 09:38

Händelsen ägde rum i april för snart två år sedan. 39-åringen, som är bosatt i Finspångs kommun, befann sig i en kyrka i samband med ett uppträdande.

Hon hamnade i bråk med sin före detta sambos nya flickvän. 39-åringen uppmanade henne att lämna kyrkan, vilket hon inte ville göra.

Efter en stund bestämde sig ex-sambons flickvän för att ändå lämna lokalen för de inblandade barnens skull. Då blev hon påhoppad vid entrédörren av 39-åringen så att hon ramlade och slog huvudet i en trappa. Misshandeln har förorsakat smärta, ömhet och blåmärken.

Några veckor senare inträffade ytterligare en incident när de båda kvinnorna möttes vid en idrottsplats i samband med en fotbollsmatch.

39-åringen skrek könsord till den nya kvinnan inför sina barn och de föräldrar och åskådare som befann sig vid idrottsplatsens läktare.

Tingsrätten konstaterar att hon ska dömas för misshandel, men åtalet gällande ofredande bedöms inte vara tillräckligt hänsynslöst för att vara en kännbar fridskränkning.

Misshandeln anses inte vara av sådan art att det blir fängelsestraff.

Påföljden blir villkorlig dom och dagsböter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om