Olof Skoglund var född vid släktgården i Doverstorp och kände mycket för hembygden. Han gick bort våren 2018.
Pengarna motsvarar ungefär hälften av kostnaden för renoveringen av taken.
– Det här betyder mycket för föreningens ekonomi, säger Fredrik Blomberg, ordförande i Risinge hembygdsförening.
Det är främst museibyggnaden som ska få nytt lertegel. Sedan ska betongteglet på en annan byggnad bytas ut mot lertegel. Takrenoveringarna kommer att ske under hösten.
– Vi har fått pengar ur Olof Skoglunds stiftelse tidigare, bland annat till tryckning av årsskriften, men aldrig en så här stor summa, säger Fredrik Blomberg.
Risinge Hembygdsförening grundades 1916 och är en av landets äldsta hembygdsföreningar, enligt föreningens hemsida.
Olof Skoglund var son till den kända Finspångsprofilen Martin Skoglund, under många år riksdagens talman.
– Han var jurist och arbetade hela sitt yrkesliv som diplomat på UD, sista tiden som ambassadör i Prag. Olof bodde i Stockholm, men återvände alltid till hembygden.
Det berättar Börje Risinggård, ordförande i stiftelsen och även han med förflutet i Risinge.
Olof Skoglunds stiftelse har som uppgift att stödja och inspirera verksamhet inom kultur och historia i Östergötland, med särskilt fokus på Risinge.
– Stiftelsen ger ekonomiskt stöd till organisationer och institutioner i länet som Linköpings universitet, Östergötlands museum, Vadstena-Akademien, Kungl. Musikaliska Akademien, Östgöta Gille i Stockholm, berättar Börje Risinggård.