Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Coor varslar 25 i Finspång

Coor Service Management varslar 25 personer i Finspång.- Jättetråkigt, men vi har haft en minskad efterfrågan på servicetjänster, säger Åsvor Brynnel, kommunikationschef, Coor Service Management.

FINSPÅNG2013-01-09 22:05

På grund av minskad efterfrågan på servicetjänster från bolagets kunder i Finspång måste Coor anpassa verksamheten och varsla om övertalighet motsvarande 25 tjänster.

- Vi har märkt av lågkonjunkturen en längre tid och vi tvingas till detta för att möta verkligheten, säger Åsvor Brynnel.

I dagsläget arbetar 315 personer på Coor Service Management i Finspång. En siffra som kraftigt kommer att minska till 290 anställda.

Läs mer i torsdagstidningen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om