Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Byter Finspång mot Motala efter 34 år

Han byter Finspång mot Motala efter 34 år i kommunens tjänst.Anders Bengtson blir ny tillväxt- och näringslivsstrateg i Motala kommun.– Det ska bli spännande att jobba i en annan kommun, säger han.

FINSPÅNG2013-08-29 05:18

Anders Bengtson har arbetat inom Finspångs kommun ända sedan 1979. Han började som mellanstadielärare och har sedan innehaft mängder av olika tjänster. Grytgölsbon har bland annat varit rektor över Ljusfalls och Grytgöls skola samt ansvarat för arbetsmarknads-, näringslivs- och landsbygdsfrågorna i Finspångs kommun.

– Jag har haft fantastiska år i Finspång och trivts jättebra, men jag kände att det var en kick och utmaning att prova något nytt, säger Anders Bengtson.

Han ska i huvudsak arbeta med det interna näringslivsarbetet inom Motala kommun samt ta hand om landsbygdsutvecklingsfrågor. Ansvarsområden som starkt påminner om hans senaste arbetsuppgifter i Finspång.

– Motala är en nästan dubbelt så stor kommun invånarmässigt. Staden har genomgått en tuff strukturomvandling, många industrier är borta. Nu kommer signaler om ett trendbrott med en invånarökning första halvåret med över 200 personer och satsningar på bland annat infrastruktur.

Läs mer i torsdagstidningen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om