Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Åtal kring slottshärvan läggs ner

Åtalet mot en av de män som misstänks vara inblandad i antikvitetsstölderna på Regnaholms slott läggs ner. Den misstänkte har avlidit och åklagaren kan därför inte väcka åtal, uppger Sveriges Radio Gotland.

Finspång2004-05-28 06:00
Det var i november 1997 som ett inbrott i Regnaholms slott polisanmäldes. Bland det stulna uppgavs bland annat antika 1700-talsspeglar, rokokostolar och gustavianska möbler. Värdet på det stulna tros vara flera miljoner kronor.
Ett av försäkringsbolagen fattade misstankar efter att varit på plats och det visade sig senare att stölderna var fingerade. En stor del av stöldgodset hittades på Gotland.

Omvärdera bevisning
En 57-årig man har tidigare åtalats för stöld av antikviteter från Regnaholms slott och stölder från kyrkor.
Vilken betydelse dödsfallet får för åtal mot övriga inblandade vet man ännu inte.
Enligt Radio Gotland säger Chefsåklagare Torsten Angervåg i Norrköping att åklagaren nu måste omvärdera bevisningen för att se om den räcker för att dra fallet inför rätta eller om fler åtal måste läggas ner.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om