Det är Arbetsmiljöverket som utfört en inspektion hos Arbetsmarknadscentrum i Finspång. Den huvudsakliga inriktningen under inspektionen var att gå igenom snickerimaskinerna.
Verket uppmanar Arbetsmiljöcentrum att göra en särskild genomgång av deras maskinpark i snickeriet. Särskild hänsyn ska tas till märkningen av verktyg för fräsning, att hemmabyggda verktyg eller felaktigt utformade verktyg ska skrotas samt att pelarborrmaskinen ska monteras i golvet och förses med skydd.
Dessutom ska rikthyveln förses med fast skydd, öppningsbara skydd ska monteras och handmatade verkstadsmaskiner med öppna roterande verktyg ska stanna snabbt efter att maskinens stopp eller nödstopp har påverkats. En maskin ska enligt bestämmelser stanna på tio sekunder. Arbetsmiljöverket skriver i inspektionsprotokollet att detta kan uppnås genom en särskild broms eller en motor som utrustas med automatisk broms. Det påpekas att när en maskin byggs om eller genomgör en grundlig renovering ska alternativet med bromsad motor väljas.