Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ansvariga slår ifrån sig:"Vi har gjort justeringar"

Teknikbyggarna AB i Norrköping som renoverat kommunhuset i Finspång har aldrig varit med om något liknande.  Vd:n Gunnar Lagerström tror att problemen beror på att allt material är nytt.

FINSPÅNG2009-05-13 03:00
Enligt Gunnar Lagerström finns det inga teorier på vad den dåliga luften som fått kommunanställda att må dåligt kan bero på. Gunnar Lagerström gissar att orsaken är att allt material är nytt. Nya rör, ny el, ny ventilation, nya mattor, ny färg. - Vi har gjort en fullständig renovering, säger Lagerström. "Ovanigt"
Trots att byggföretaget har gjort många liknande renoveringar genom åren så har inte Teknikbyggarna AB i Norrköping varit med om något liknande som det som nu har inträffat i Finspång. - Det här är ovanligt. "Luften är bra"
Samtidigt framhåller han att Teknikbyggarna AB har gjort vad de kunnat och att de nu är helt klara med arbetet. - Vi har tagit prover och gjort justeringar så att luften är bra, säger Gunnar Lagerström. Teknikbyggarna AB har inte haft totalentreprenad. Företaget har, som vd:n utrycker det, rättat sig efter de handlingar man fått från byggherren Vallonbygden. - Men visst det är inget roligt när sådant här händer, säger Gunnar Lagerström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om