Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

15 personer får gå från Coor

15 heltidsanställda måste sluta när Coor Industriservice minskar personalstyrkan. Företaget tvingas till detta på grund av minskad efterfrågan på servicetjänster.

Tomas Hägglöf, regionchef på Coor Industriservice, beklagar att företaget tvingas minska personalstyrkan.

Tomas Hägglöf, regionchef på Coor Industriservice, beklagar att företaget tvingas minska personalstyrkan.

Foto: Magnus Johansson

FINSPÅNG2014-05-07 05:13

Under 2013 blev 25 personer uppsagda på Coor Industriservice i Finspång. Nu tvingas företaget återigen säga upp personal.

Denna gång får 15 anställda lämna bolaget.

– Jättetråkigt. Vi förlorar värdefull kompetens, säger Tomas Hägglöf, regionchef på Coor Industriservice.

Finspångsföretaget sköter underhåll, el- och mekaniska tjänster åt många lokala företag som Gränges, Sapa, Siemens och SSAB.

– Efterfrågan har minskat konstant. Vi är väldigt beroende av våra kunder på hemmaplan.

– De har dragit ner på sina egna styrkor och deras bedömning är att situationen inte kommer att vända den närmaste tiden, säger Tomas Hägglöf.

De fackliga förhandlingarna pågår för fullt och merparten av de drabbade är kollektivanställda.

– Tyvärr är det ofta unga som drabbas eftersom de är sist anställda. Men de kanske har lättare att flytta på sig för att få nytt jobb.

Den nuvarande personalbemanningen i Finspång kommer efter minskningen uppgå till cirka 260 personer.

– Vi håller på och undersöker hur vi kan hjälpa de som får sluta på bästa sätt, säger Tomas Hägglöf.

Coor har exempelvis verksamheter på orter som Nyköping, Oxelösund, Hofors, Skövde och Helsingborg.

– Nyköping och Oxelösund är bra tillväxtområden, precis som Linköping.

– Däremot har tillverkningsindustrin i Norrköping det tungt just nu med tanke på de nedläggningar som skett i staden.

Han påpekar att det är svårt att bedöma hur länge den nedåtgående konjunkturen kan hålla i sig.

– Våra kunder tror inte att det kommer att öka inom kort. Finspång har drabbats väldigt hårt.

– Aurubis försvann, Gränges, Sapa och SSAB har haft det kämpigt och även Siemens har påverkats. Det är fler bolag som skulle behöva draghjälp av konjunkturen, säger Tomas Hägglöf.

Läs mer i onsdagstidningen

Coor Service Management är Nordens ledande serviceleverantör, och erbjuder alla de servicetjänster som krävs för att ett företag eller offentlig verksamhet ska fungera bra och effektivt. Inom Coor finns specialistkompetens inom fyra områden; arbetsplatsservice (soft FM), fastighetsservice (hard FM), industriservice och strategisk rådgivning.

Genom att kombinera olika tjänster från alla eller några av dessa serviceområden erbjuds unika, effektiva och flexibla lösningar som skapar affärsfördelar för kunderna.

Bland Coors kunder finns ett stort antal större företag och offentliga verksamheter i Norden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om